MAYOR GROUP  www.mayorgroup.com 

We would love to hear from you !  Thank you for your comments and suggestions at MAYOR GROUP forum

MAYOR GROUP general forum
Start a New Topic 
Author
Comment
Yaygın Lisanlı Kullanım: DesignCAD

Türkiye’de lisanslı yazılım kullanımı konusunda sorun yaşanırken DesignCAD cephesinde neler oluyor? CAD focus ‘dan Ayşe Egeli’nin MAYOR’da pazarlama direktörü Erkan Güven ile sohbeti;

1989’dan beri DesignCAD’in Türkiye temsilciliğini yürütüyorsunuz. İlk senelere gore lisanslı kullanım oranı nasıl değişti?

MAYOR’a 2003 yılında kurumsal müşteri temsilcisi olarak katıldım. Benden önceki dönemde lisanslı kullanım oranının %67 (senelik ortalama) seviyesinde olduğu yönünde firma kayıtları mevcut. 2003 yılında kayıtlı kullanıcı sayısı 1,752 idi. Kurumsal kullanıcılar da bu rakkama dahil. Son beş senelik dönemi ele alırsak tablo çok farklı. Lisanslı kullanıcı oranı %92’ye ve Türkiye kayıtlı kullanıcılarının sayısı 2010 yılının 2.ci çeğreği itibarı ile 3,386 ya çıkıyor.

Lisanslı kullanım oranının yükselmesini nasıl açıklıyorsunuz?

MAYOR ilk senelerden beri ABD fiyatları ile başabaş piyasa fiyatı uygulamasını benimsemiş. Ancak son beş yıldan beri Türkiye fiyatları ABD fiyatlarının yaklaşık %10 altında tutlmuş. Bu sadece DesignCAD için değil bütün TurboCAD ve DoubleCAD ürün grubu için de geçerli. Basit bir Internet araştırması yapan müşteri fiyat ve yerel hizmet farkını kolaylıkla görebiliyor. Müşterilerin %87 si zaten referans usulü ile mevcut müşterilerden MAYOR’u bulan kullanıcılardan oluşuyor. Firmanın kullanıcıları ile kuvvetli diyaloğu mevcut.

Bilgi: MAYOR GROUP www.mayorgroup.com